Heddaprisen. Foto: Glenn Belden

Nominasjonene til Heddaprisen er klare

I går ble nominasjonene til årets Heddapris offentliggjort. Totalt er 36 forestillinger, prestasjoner eller prosjekter i ti kategorier blitt nominert. Prisen deles ut søndag 9. juni.

Beste kvinnelige hovedrolle/medspiller

Gisken Armand for rollen som Jeg i «Jeg forsvinner» av Arne Lygre, regi Eirik Stubø, Nationaltheatret
Marie Blokhus for rollen som Anne i «Over open avgrunn» av Tarjei Vesaas, regi Uwe Cramer, Det Norske Teatret og Una i «Blackbird» av David Harrower, regi Kim Sørensen, Riksteatret / Det Norske Teatret
Helga Guren for rollen som Edith i «Oh My God» av Yngve Sundvor og Diana i «Når enden er god er allting godt» av William Shakespeare, regi Sigrid Strøm Reibo, Rogaland Teater

Beste mannlige hovedrolle/medspiller

Ingar Helge Gimle for rollen som Willy Loman i «En handelsreisendes død» av Arthur Miller, regi Runar Hodne, Trøndelag Teater
Paul-Ottar Haga for rollen som Edgar i «Dødsdansen» av August Strindberg, regi Sigrid Strøm Reibo, Det Norske Teatret
Nils Ole Oftebro for rollen som Stalin i «Diktator mot dikter» av John Hodge, regi Kjetil Bang-Hansen, Nationaltheatret

Beste kvinnelige birolle/medspiller

Kine Bendixen for rollen som Jackie Kennedy i «Prinsessedrama» av Elfriede Jelinek, regi Hilde Brinchmann, Trøndelag Teater
Ingrid Bolsø Berdal for rollen som Cadette i «Baby» av Kirsten Thorup, regi Jonal Corell Petersen, Nationaltheatret
Anitta Suikkari for rollen som Sirina i «Sølvvannet» av Rawdna Carita Eira, regi Haukur Gunnarsson, Beaivváš Sámi Našunálateáhter

Beste mannlige birolle/medspiller

Iver Bjurgren for rollen som Per Plage, Gregor og Benny i «Samson & Roberto» av Ingvar Ambjørnsen/Axel Hellstenius, regi Ferran Audi, Barneteatret Vårt/Teatret Vårt
Kyrre Hellum for rollen som Judas i «Bibelen» etter Bibelen, av Maria Tryti Vennerød, Terje Nordby, Eirik Fauske, Sara Stridsberg, Cecilie Løveid, Jose Saramago, Ari Behn, Stein Winge, Anne Holtan og Carl Morten Amundsen, regi Stein Winge, Det Norske Teatret 
Espen Klouman Høiner for rollen som Biff Loman i «En handelsreisendes død» av Arthur Miller, regi Runar Hodne, og Ivar Zolen i «Bør Børson jr.» av Falkberget/Tusberg/Monn-Iversen, regi Erlend Samnøen, Trøndelag Teater

Beste regi

Runar Hodne for regien på «En handelsreisendes død» av Arthur Miller, Trøndelag Teater
Oskaras Korsunovas for regien på «Peer Gynt» av Henrik Ibsen, Nationaltheatret/Torshovteatret
Jonas Corell Petersen for regien på «Baby» av Kirsten Thorup, Nationaltheatret og «Eg/Ik/Ich/I» av Oscar van Woensel, Det Norske Teatret

Beste scenografi/kostymedesign

Serge von Arx for scenografien til «En handelsreisendes død» av Arthur Miller, regi Runar Hodne, Trøndelag Teater
Signe Becker for scenografien til «Stalker» av Verk Produksjoner, co-produsert av Black Box Teater, Teaterhuset Avant Garden, BIT Teatergarasjen og «Build me a Mountain» av Verk Produksjoner, co-produsert av Black Box Teater
Lawrence Malstaf for scenografien til «Blikktrommen» av Günter Grass/Armin Petras, regi Jon Tombre, Hålogaland Teater

Beste audiovisuelle design

Roger Gihlemoen for animasjon til «Jack og bønnestengelen», dramatisert av Tine Thomassen, regi Mira Zuckermann, Teater Manu
Eivind Myren for lysdesign til «Fedra» av Jean Racine, regi Kjersti Haugen, Trøndelag Teater
Per Platou for lyddesign til «Stalker» av Verk produksjoner, co-produsert av Black Box Teater, Teaterhuset Avant Garden, BIT Teatergarasjen

Årets forestilling

«De Utvalgte» av De Utvalgte, co-produsert av Black Box Teater og BIT Teatergarasjen
«Kill them all! – Sørgespill» av Tore Vagn Lid, Nationaltheatret
«Ship O'Hoi!» av Pia Maria Roll, Hooman Sharifi og Terje Nordby, co-produsert av Trøndelag Teater, Dramatikkens Hus og Black Box Teater
«Stalker» av Verk Produksjoner, co-produsert av Black Box Teater, Teaterhuset Avant Garden og BIT Teatergarasjen
«Villanden» av Henrik Ibsen, regi Anders Paulin, Nationaltheatret

Årets barne- og ungdomsforestilling

«Aladdin», regi Nina Godtlibsen, Barne- og ungdomsteatret, Rogaland Teater
«Eg – Ik, Ich, I» av Oscar van Woensel, regi Jonas Corell Petersen, Det Norske Teatret
«Faust for kids» av Hildur Kristinsdottir og Mathilde Holdhus, co-produksjon Black Box Teater
«Fuck my life», av Pol Heyvaert, regi Per Olav Sørensen, Det Norske Teatret
«Samson & Roberto» av Ingvar Ambjørnsen/Axel Hellstenius, regi Ferran Audi, Barneteatret Vårt / Teatret Vårt

Særlig kunstnerisk innsats

Morten Cranner, «Odyseen – The Acoustic Act del II», for forskning i musikk og lyd som bærende elementer og ikke illustrasjon i moderne teater
De Utvalgte, som alltid søker nye veier i sitt scenespråk
DUS – Den Unge Scenen og International Connections
«Eg – Ik, Ich, I», Det Norske Teatret og De Toneelmakerij for vellykket internasjonalt samarbeid om ungdommer i dagens Europa
EventyrForteljeTeaterStund – fast eventyrstund hver lørdag formiddag på Det Norske Teatret

RELATERTE ARTIKLER +

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

 
SISTE SAKER