Tid for glede på Det Norske Teatret. Foto: Pernille Sandberg. Scenografi og kostymedesign: Nia Damerell. Lysdesigner: Norunn Standal

Heddanominasjonene 2022

Heddanominasjonene for 2022 er lansert. Det er flere nye kategorier og flere nominerte, og juryen har valgt forestillinger fra de siste to årene på grunn av pandemien.

Beste kvinnelige skuespiller/hovedrolle

  • Julie Bjørnebye for rollen som Maja i Karons sandkasse av Familien Sandsund Lie, regi Torkil Sandsund – Teater Innlandet
  • Kjersti Botn Sandal for rollen som Marianne i Scener fra et ekteskap av Ingmar Bergman, regi Tatu Hämäläinen – Teatret Vårt
  • Kjersti Tveterås for rollen som Jane Eyre i Jane Eyre av Charlotte Brontë, regi Eline Arbo – Nationaltheatret
  • Laila Goody for rollen som Ei mor/Ei anna mor i Tid for glede av Arne Lygre, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret
  • Selome Emnetu i De må føde oss eller pule oss for å elske oss av Camara Lundestad Joof, regi Ole Johan Skjelbred – Nationaltheatret

Beste mannlige skuespiller/hovedrolle

  • Bjørn Willberg Andersen for rollen som Thomas Newton i Lazarus av David Bowie/Enda Walsh, regi Stefan Larsson – Den Nationale Scene
  • Herbert Nordrum for rollen som Hamlet i Hamlet av William Shakespeare, regi Johannes Holmen Dahl – Nationaltheatret
  • Kenneth Homstad for rollen som Parsifal i Parsifal av Lukas Bärfuss, regi Mina Salehpour – Trøndelag Teater
  • Kingsford Siayor i Superkid av Kingsford Siayor, bearbeidelse og dramaturgi Kristoffer Grønskag, regi Josette Bushell-Mingo, medregi Cici Henriksen – SPKRBOX i samarbeid med National Black Theatre of Sweden og Nationaltheatret
  • Olav Waastad for rollen som Oskar i Blikktrommen av Günter Grass, regi Kjersti Horn – Nationaltheatret

Beste kvinnelige skuespiller/medspiller

  • Helle Haugen for rollen som Amanda i Glassmenasjeriet av Tennessee Williams, regi Ilene Sørbøe – Oslo Nye Teater
  • Kjersti Dalseide for rollen som Alma i Persona av Ingmar Bergman, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret
  • Ragnhild Arnestad Mønness i Soga om oss av Kristin Auestad Danielsen, regi Victoria Meirik – Rogaland Teater
  • Sara Fellman for rollen som Gjertine i Slåttekar i himmelen av Edvard Hoem, regi Bentein Baardson – Teatret Vårt og Det Norske Teatret
  • Thea Lambrechts Vaulen for rollen som Ei ekskone/Ein eksmann i Tid for glede av Arne Lygre, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret

 Beste mannlige skuespiller/medspiller

  • Eirik del Barco Soleglad i Morgenstjernen av Karl Ove Knausgård, regi Linus Tunström – Den Nationale Scene
  • Jan Sælid for rollen som Ken i The Look, konsept Susie Wang, tekst og regi Trine Falch – Susie Wang og Nationaltheatret
  • Kyrre Hellum i Lehmantrilogien av Stefano Massini, regi Maren E. Bjørseth – Det Norske Teatret
  • Torbjørn Davidsen i Fem forestillinger om døden av De Utvalgte, co-produksjon Black Box Teater og Rosendal Teater
  • Preben Hodneland for rollen som Eit eg/Eit anna eg i Tid for glede av Arne Lygre, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret

Beste regi

  • Daniel Mariblanca for In First Person – The Dance av Daniel Mariblanca – 71Bodies, co-produksjon BIT Teatergarasjen, Carte Blanche, Karmaklubb, Bergen Kjøtt, Wrap, Kunsthall 3,14, KRAFT and What You See Festival
  • Johannes Holmen Dahl for Tid for glede av Arne Lygre – Det Norske Teatret
  • Kjersti Horn for Blikktrommen av Günter Grass – Nationaltheatret
  • Maren E. Bjørseth for Lehmantrilogien av Stefano Massini – Det Norske Teatret
  • Mina Salehpour for Parsifal av Lukas Bärfuss – Trøndelag Teater

Beste teaterforestilling

  • De må føde oss eller pule oss for å elske oss av Camara Lundestad Joof, regi Ole Johan Skjelbred – Nationaltheatret
  • Fem forestillinger om døden av De Utvalgte, co-produksjon Rosendal Teater og Black Box teater
  • The Look, konsept Susie Wang, tekst og regi Trine Falch – Susie Wang og Nationaltheatret
  • Tid for glede av Arne Lygre, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret
  • Utvik Senior, tekst og regi Nina Wester – Rimfrost produksjoner og Hålogaland Teater, i samarbeid med Nordland Teater, Vokal Nord, Festspillene i Nord-Norge og lokale mannskor

 Beste danseforestilling 

  • How to die – Inopiné av Mia Habib – Mia Habib Productions i samarbeid med Norrlandsoperaen Umeå, co-produksjon Black Box teater, Dansens Hus, BIT Teatergarasjen, Rosendal Teater, DansiT
  • In First Person – The Dance av Daniel Mariblanca71Bodies, co-produksjon BIT Teatergarasjen, Carte Blanche, Karmaklubb, Bergen Kjøtt, Wrap, Kunsthall 3,14, KRAFT and What You See Festival
  • Metasexy av Inés Belli – Inés Belli i samproduksjon med Dansens Hus
  • Nororoca av Lia Rodrigues – Carte Blanche
  • One of a kind av Jiří Kylián – Den Norske Opera & Ballett

Beste musikkteaterforestilling

  • Assassins, musikk og sangtekster Stephen Sondheim og manus John Weidman, regi Markus Virta – Den Nationale Scene
  • Barberen i Sevilla av Gioachino Rossini med libretto av Cesare Sterbini, regi Jetske Mijnssen – Den Norske Opera & Ballett
  • Djevelen og eg av Frode Grytten, regi Lasse Kolsrud – Det Vestnorske Teateret
  • Mor av en nasjon av Nosizwe Baqwa, regi Zeze Kolstad, musikk Thandi Ntuli – Nosizwe Baqwa i samarbeid med Riksscenen og SPKRBOX
  • Stardust av Hilde Louise Asbjørnsen & Teodor Janson, regi Mattias Carlsson & Teodor Janson – StarWorks & Sweet Morning Music

Beste barneforestilling

  • Isbilen av Hedda Sandvig og Don Martin, regi Hedda Sandvig og Cici Henriksen – SPKRBOX
  • Karons sandkasse av Familien Sandsund Lie, regi Torkil SandsundTeater Innlandet
  • kinShips, konsept Ellen Jerstad, koreografi Roza Moshtaghi – Øy, co-produksjon Dansens Hus
  • Mio, min Mio av Astrid Lindgren, regi Erlend Samnøen – Trøndelag teater
  • Patricks triks av Kristo Šagor, regi Terje Skonseng Naudeer – Brageteatret

Beste forestilling for ungdom

  • DJ Pedo av Even Torgan, Even Vesterhus og Fanny Vaager i samarbeid med skuespillerne, regi Even Torgan – Antiteatret
  • Jungelen, tekst og regi Hilde Brinchmann – Tigerstadsteatret i samarbeid med Oslo Nye Teater og Den Kulturelle Skolesekken i Oslo
  • Pitbull-Terje og kampen mot barnevernet av Endre Lund Eriksen, regi Morten Røsrud – Hålogaland Teater
  • Superkid av Kingsford Siayor, bearbeidelse og dramaturgi Kristoffer Grønskag, regi Josette Bushell-Mingo, medregi Cici Henriksen – SPKRBOX i samarbeid med National Black Theatre of Sweden og Nationaltheatret
  • Tordivelen flyr i skumringa av Maria Gripe, regi Miriam Prestøy Lie – Det Vestnorske Teateret

Beste scenografi/kostymedesign

  • Baum & Leahy og Annike Flo for scenografi og Zofia Jakubiec for kostymedesign til kinShips, konsept Ellen Jerstad, koreografi Roza Moshtaghi – Øy, co-produksjon Dansens Hus
  • Nia Damerell for scenografi og kostymedesign og Norunn Standal for lysdesign til Tid for glede av Arne Lygre, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret
  • Norunn Standal for scenografi og lysdesign og Synne Reichelt Føreland for kostymedesign til Rosmersholm av Henrik Ibsen, regi Mari Vatne Kjeldstadli – Kilden Teater
  • Signe Becker for scenografi og kostymedesign til Skeleton Woman av Becker/Langgård, co-produksjon Black Box teater, BIT Teatergarasjen og Rosendal Teater
  • Sven Haraldsson for scenografi og kostymedesign til Blikktrommen av Günter Grass, regi Kjersti Horn – Nationaltheatret

Beste audiovisuelle design

  • Andrea Grettve for filmregi, Helge Lilletvedt for musikalsk ansvar og Torben Lendorph for lysdesign til Lazarus av David Bowie/Enda Walsh, regi Stefan Larsson – Den Nationale Scene
  • Camilla Vatne Barratt-Due for lyddesign til Den skinnende byen, tekst og regi Espen Klouman HøinerNationaltheatret og Bartleby av Herman Melville, regi Espen Klouman Høiner – Trøndelag Teater
  • Ingvild Langgård for lyddesign til Skeleton Woman av Becker/Langgård, co-produksjon Black Box teater, BIT Teatergarasjen og Rosendal Teater
  • Verdensteatret for audiovisuelt design til Trust Me TomorrowVerdensteatret, co-produksjon Black Box Teater, Ultima Oslo Contemporary Music Festival og Rosendal Teater
  • Xavier Lescat og Vincent Loubière for lysdesign, Raphael Barani for lyddesin, Guro Skumsnes Moe, Ane Marthe Sørlien Holen og Håvard Skaset for musikk, og David Lejard-Ruffet for video til Moby Dick av Herman Melville, regi Yngvild Aspeli – Plexus Polaire, co-produksjon Nordland Teater, Figurteatret i Nordland, og en rekke internasjonale co-produsenter

Beste scenetekst

  • Arne Lygre for scenetekst til Tid for glede, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret
  • Camara Lundestad Joof for scenetekst til De må føde oss eller pule oss for å elske oss, regi Ole Johan Skjelbred – Nationaltheatret
  • Kingsford Siayor for scenetekst til Superkid, bearbeidelse og dramaturgi Kristoffer Grønskag, regi Josette Bushell-Mingo, medregi Cici Henriksen – SPKRBOX i samarbeid med National Black Theatre of Sweden og Nationaltheatret
  • Maritea Dæhlin for scenetekst til I want to be traditional Maritea Dæhlin, co-produksjon Black Box teater og Grenland Friteater
  • Nina Wester for scenetekst til Utvik senior – Rimfrost produksjoner og Hålogaland Teater, i samarbeid med Nordland Teater, Vokal Nord, Festspillene i Nord-Norge og lokale mannskor

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

 
SISTE SAKER