I dag klokken 11.00 ble de nominerte til Heddaprisen 2019 offentliggjort på Det Norske Teatret. Prisen deles ut samme sted 16. juni.
Heddanominasjonene 2019
Beste kvinnelige skuespiller/hovedrolle
Reidun Melvær Berge for rollen som Vibeke i «Alt det lyse og alt det mørke» av Brynjulf Jung Tjønn, regi Miriam Prestøy Lie – Sogn og Fjordane Teater
Helga Guren for rollen som protagonist i «Dritt // La Merda» av Cristian Ceresoli, regi Audny Chris Holsen – Østfold kulturutvikling, POS Theatre Company og Rogaland Teater i samarbeid med Frida Kahlo Productions, Richard Jordan Productions og BaGS Entertainment i samarbeid med Summerhall
Nina Ellen Ødegård for rollen som Marianne i «Scener fra et ekteskap» av Ingmar Bergman, regi Kjersti Horn – Rogaland Teater
Beste mannlige skuespiller/hovedrolle
Ola G. Furuseth for rollen som Adam i «Den knuste krukka» av Heinrich von Kleist, regi Johannes Holmen Dahl – Det Norske Teatret
Espen Hana i «Alle fantastiske ting» av Duncan Macmillan og Jonny Donahoe, regi Simon Lay – Rogaland Teater
Jan Sælid i «Havboka» av Morten A. Strøksnes, regi Ole Anders Tandberg – Riksteatret i samarbeid med Nationaltheatret
Beste kvinnelige skuespiller/medspiller
Stine Fevik for rollen som Stella Kowalski i «Sporvogn til begjær» av Tennessee Williams, regi Kim Bjarke – Oslo Nye Teater
Anne Krigsvoll for rollen som en fremmed/en annen fremmed i «Meg nær» av Arne Lygre, regi Sigrid Strøm Reibo – Nationaltheatret
Mimmi Tamba for rollen som girl i «Lazarus» av David Bowie og Enda Walsh, regi Anders T. Andersen – Det Norske Teatret
Beste mannlige skuespiller/medspiller
Modou Bah for rollen som Driss i «De urørlige» av Eric Toledano og Olivier Nakache, regi Birgitte Victoria Svendsen – Oslo Nye Teater
Nils Jørgen Kaalstad i «Uten navn – Å miste sine nærmeste» av Mattis Herman Nyquist og Fredrik Høyer, regi Mattis Herman Nyquist – Østfold kulturutvikling i samarbeid med Kulturdråpen
Trond-Ove Skrødal for rollen som Didrik i «Medmenneske» av Olav Duun, regi Runar Hodne – Trøndelag Teater
Beste regi
Kjersti Horn for «Arv og miljø» av Vigdis Hjort – Den Nationale Scene og «Scener fra et ekteskap» av Ingmar Bergman – Rogaland Teater
Sigrid Strøm Reibo for «Meg nær» av Arne Lygre – Nationaltheatret
Ole Anders Tandberg for «Havboka» av Morten A. Strøksnes – Riksteatret i samarbeid Nationaltheatret
Årets forestilling
«Arv og Miljø» av Vigdis Hjort, regi Kjersti Horn – Den Nationale Scene
«Havboka» av Morten A. Strøksnes, regi Ole Anders Tandberg – Riksteatret i samarbeid Nationaltheatret
«Lazarus» av David Bowie og Enda Walsh, regi Anders T. Andersen – Det Norske Teatret
«The Mute» av Jan Ove Ottesen og Christian Eriksen, regi Arne Nøst og Christian Eriksen – Stavanger symfoniorkester
«Ways of Seeing» av Pia Maria Roll, Marius von der Fehr, Sara Baban, Hanan Benammar, Ali Djabbary, regi Pia Maria Roll – Pia Maria Roll, Marius von der Fehr, Sara Baban, Hanan Benammar og Black Box teater
Beste forestilling for ungdom
«Brødre & Søstre» konsept og regi Kjell Moberg – Brageteatret og NIE Teater
«Engelen frå Kobane» av Henry Naylor, regi Miriam Prestøy Lie – Hordaland Teater og Sogn og Fjordane Teater
«Ingenting» av Janne Teller, regi Hilde Brinchmann – Tigerstadsteatret og Oslo Nye Teater
Beste barneforestilling
«HyPer i Egypt» av Thor Soltvedt, regi Petter Næss – Det Norske Teatret
«Mio, min Mio» av Astrid Lindgren, regi Hilde Brinchmann – Teatret Vårt og Nordland Teater
«Snøfall» av Klaus Hagerup, Hilde Hagerup, Hanne Hagerup og Synne Teksum, regi Synne Teksum – Oslo Nye Teater
Beste scenetekst
Fredrik Høyer og Mattis Herman Nyquist for original tekst til «Uten navn – Å miste sine nærmeste», regi Mattis Herman Nyquist – Østfold Kulturutvikling i samarbeid med Kulturdråpen
Espen Klouman Høiner for original tekst til «Vi, folket», regi Espen Klouman Høiner – Espen Klouman Høiner og Teaterhuset Avant Garden
Arne Lygre for original tekst til «Meg nær», regi Sigrid Strøm Reibo – Nationaltheatret
Beste scenografi/kostymedesign
Signe Becker for scenografi og kostymedesing til «Vi, folket» av Espen Klouman Høiner, regi Espen Klouman Høiner – Espen Klouman Høiner og Teaterhuset Avant Garden
Katja Ebbel for kostymedesign til «Bildet av Dorian Gray» av Oscar Wilde, regi Hildur Kristinsdottir – Trøndelag Teater
Arne Nøst for scenografi, Christina Lovery for kostymedesign og Jill Tonje Holter for masker til «The Mute», regi Arne Nøst og Christian Eriksen, Stavanger Symfoniorkester
Beste audiovisuelle design
Boya Bøckman for visuell design til «Skipet vol. 5 – Short cuts», regi Kari Holtan – De Utvalgte i samarbeid med Black Box teater og Ultima samtidsmusikkfestival, og for videodesign til «Lazarus» av David Bowie og Enda Walsh, regi Anders T. Andersen – Det Norske Teatret
Johan Haugen for lysdesign og Rolf-Erik Nystrøm for musikk til «Fuglane» av Tarjei Vesaas, regi Bård Lie Thorbjørnsen – Nordland Teater
Joel Sahlin for musikk og lyddesign og Elisabeth Kjeldahl Nilsson for lysdesign til «Havboka» av Morten A. Strøksnes, regi Ole Anders Tandberg – Riksteatret i samarbeid med Nationaltheatret