Coelacanth. Foto: Festspillene i Bergen

Disse kan få Heddaprisen

Nominasjonene til Heddaprisen 2014 er klare. 21 produksjoner fra 15 kompanier og teatre over hele landet er nominert. Prisutdelingen skjer på Nationaltheatrets hovedscene søndag 15. juni.

Årets forestilling
«Besøk av gammel dame» av Friedrich Dürrenmatt, regi Tyra Tønnessen, Trøndelag Teater
«Coelacanth» av Alan Lucien Øyen og Andrew Wale, regi Alan Lucien Øyen, Winter guests, Festspillene i Bergen, Den Norske Opera & Ballett, Carte Blanche, Riksteatret.
«OMsorg» av Goksøyr & Martens, regi Toril Goksøyr og Camilla Martens, Nationaltheatret.
«Perpleks» av Marius von Mayenburg, regi Glenn André Kaada, Rogaland Teater.
«Røvarane» av Friedrich Schiller, regi Jonas Corell Petersen, Det Norske Teatret.

Årets barne/ungdomsforestilling
«Doktor Proktors prompepulver» av Jo Nesbø i Riksteatrets turnéforestilling, regi Morten Joachim, Riksteatret, Nationaltheatret.
«Hundre hemmeligheter» av Anne Marit Sæther, regi Kjersti Haugen og Anne Marit Sæther, Cirka Teater, Trøndelag Teater, Riksteatret, Trondheim Voices/Midtnorsk Jazzsenter.
«Robin Hoods hjerte» av David Farr, regi Gisli Örn Gardarsson og Selma Björnsdottir, Den Nationale Scene, Royal Shakespeare Company.
«Tonje Glimmerdal» av Maria Parr, regi Ivar Tindberg, Det Norske Teatret.
«Vildanden» av Henrik Ibsen, regi Stein Winge, Riksteatret.

Beste kvinnelige skuespiller
Ingjerd Egeberg for rollen som Blanche i «En sporvogn til begjær» av Tennessee Williams, regi Terje Skonseng Naudeer, Nordland Teater.
Heidi Ruud Ellingsen for rollen som Tonje i «Tonje Glimmerdal» av Maria Parr, regi Ivar Tindberg, Det Norske Teatret.
Mariann Hole for rollen som Lulu i «Lulu Pandoras Eske – en monstertragedie» av Frank Wedekind, regi Victoria Meirik, Nationaltheatret.

Beste kvinnelige medspiller
Renate Reinsve for rollen som lærer i «Besøk av gammel dame» av Friedrich Dürrenmatt, regi Tyra Tønnessen, Trøndelag Teater.
Henriette Steenstrup for rollen som Line i «En får væra som en er – en Ole Ivars musikal» av Hilde Brinchmann, Kjetil Indregard og Torshovgruppa, regi Hanne Tømta, Torshovteatret, Nationaltheatret.
Yvonne Øyen i «Coelacanth» av Alan Lucien Øyen og Andrew Wale, regi Alan Lucien Øyen, Winter guests, Festspillene i Bergen, Den Norske Opera & Ballett, Carte Blanche, Riksteatret.

Beste mannlige skuespiller
Emil Johnsen for rollen som Christopher i «Det merkelege som hende med hunden den natta» av Mark Haddon, regi Trine Wiggen, Det Norske Teatret.
Vidar Magnussen for rollen som seremonimester i «Shockheaded Peter» av Julian Crouch og Phelim McDermott, regi Erik Ulfsby, Det Norske Teatret.
Finn Arve Sørbøe for rollen som Jeppe i «Jeppe» av Ludvig Holberg, gjendiktning av Ketil Høegh og Ragnar Olsen, regi Ketil Høegh, Hålogaland Teater.

Beste mannlige medspiller
Duc Mai-The for rollen som Pozzo i «Mens vi venter på Godot» av Samuel Beckett, regi Bjørn Sundquist, Riksteatret, Det Norske Teatret.
Eirik del Barco Soleglad for rollen som prins John i «Robin Hoods hjerte» av David Farr, regi Gisli Örn Gardarsson og Selma Björnsdottir, Den Nationale Scene, Royal Shakespeare Company.
Sigmund Sæverud for rollen som Lucky i «Mens vi venter på Godot» av Samuel Beckett, regi Bjørn Sundquist, Riksteatret, Det Norske Teatret.

Beste regi
Glenn André Kaada for regien på «Perpleks» av Marius von Mayenburg, Rogaland Teater.
Tyra Tønnessen for regien på «Ekte kjærlighet – fritt etter Camilla Collett» av Tyra Tønnessen, Agder Teater og «Besøk av gammel dame» av Friedrich Dürrenmatt, Trøndelag Teater.
Alan Lucien Øyen for regien på «Coelacanth» av Alan Lucien Øyen og Andrew Wale, Winter guests, Festspillene i Bergen, Den Norske Opera & Ballett, Carte Blanche, Riksteatret.

Beste scenografi/kostymedesign
Börkur Jónsson for scenografien til «Robin Hoods hjerte» av David Farr, regi Gisli Örn Gardarsson og Selma Björnsdottir, Den Nationale Scene, Royal Shakespeare Company.
Arne Nøst for scenografien til «Shockheaded Peter» av Julian Crouch og Phelim McDermott, regi Erik Ulfsby, Det Norske Teatret.
Bård Lie Thorbjørnsen for kostymer og scenografi til «Besøk av gammel dame» av Friedrich Dürrenmatt, regi Tyra Tønnessen, Trøndelag Teater.

Beste audiovisuelle design
Kurt Hermansen og Roger Ludvigsen for musikk, lys – lyddesign til «Den Rimhåra og Draumesjåaren» av Nils Aslak Valkeapää, regi Haukur J. Gunnarsson, Beaivváš Sámi Našunálateáhter.
Eirik Hegdal, Asle Karstad og Trondheim Voices for musikk og lyddesign til «Hundre Hemmeligheter» av Anne Marit Sæther, regi Kjersti Haugen og Anne Marit Sæther, Cirka Teater, Trøndelag Teater, Riksteatret, Trondheim Voices/Midtnorsk Jazzsenter.
Åsmund Bøe for videodesign til «Osv.» av Johan Harstad, regi Torkil Sandsund, Torshovteatret, Nationaltheatret.

Beste scenetekst
Ketil Høegh og Ragnar Olsen for gjendiktning av «Jeppe på Bjerget» av Ludvig Holberg, regi Ketil Høegh, Hålogaland Teater.
Ragnar Hovland for oversettelse av Lukas Bärfuss’ «Tjue tusen sider», regi Peer Perez Øian og for oversettelse av Friedrich Schillers «Røvarane», regi Jonas Corell Petersen, begge Det Norske Teatret.
Alan Øyen og Andrew Wale for originaltekst til «Coelacanth», Winter guests, Festspillene i Bergen, Den Norske Opera & Ballett, Carte Blanche, Riksteatret.

Biografier på de nominerte finner du på lenkene her.

RELATERTE ARTIKLER +

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

 
SISTE SAKER